Az xAI fejlesztői a nyilvánosan elérhető ChatGPT-kimenetekkel magyarázták, hogy a saját Grok modelljük miért hivatkozik az OpenAI szabályzatára, amikor elutasít egy kérést. Nem kizárt, hogy tényleg az internetet elárasztó AI-generált tartalmak zavartak be, de az is elképzelhető, hogy közvetlenül az OpenAI API-t használták a Grok betanításához, ahogy tették a kínai ByteDance dolgozói is, akik szintén a napokban buktak le ezzel.
Bár az OpenAI szabályzata ezt nem engedélyezi, a GPT-hez hasonló fejlett AI rendszerek fejlesztői felületét használva könnyen és gyorsan el lehet végezni a betanítás bizonyos fázisait, ezért ez egy vonzó lehetőség az AI modelleket fejlesztő vállalatok számára. Vannak hátrányai is: egyrészt a Groknál tapasztalt “személyiségzavart” okozhatja, másrészt az alap modell hibái, hallucinációi is beépülnek így az új modellbe.
A helyzet a jövőben csak romlani fog, ahogy növekszik az AI-generált tartalom aránya az interneten és a világban, ami hamar túllépheti az emberek által készített tartalmakét. Ha egy készülő új modellt publikus, friss adatokkal tanítanak be, akkor az AI tartalmak is elkerülhetetlenül benne lesznek, mert jelenleg nincs rá mód, hogy kiszűrjék őket.